Інструменти асиметричної відповіді на гібридну агресію в гуманітарній сфері

Проблема, на вирішення якої було спрямовано наукову роботу, полягає у відсутності комплексу інструментів асиметричної відповіді на загрози гібридної війни у сферах ймовірних агресивних проявів: у літературі, медіа, кіно, історії, психології, публічному управлінні, дипломатії, відносинах з діаспорою. Відсутність сформованих механізмів та засобів інформаційного протиборства є загрозою національній безпеці, територіальній цілісності, економічному процвітанню та сталому розвитку держави. Крім того, основні виклики, які постали перед Україною в сучасних умовах, зумовлюють необхідність удосконалення системи підготовки фахівців у багатьох галузях і розроблення соціологічного інструментарію для визначення ефективних шляхів асиметричної відповіді.
На основі комплексу теоретичних та експериментальних досліджень обґрунтовано основні виклики у сферах імовірних агресивних впливів та розроблено соціологічний інструментарій для діагностики ефективності моделей асиметричної відповіді на гібридну агресію в гуманітарній сфері. Під час дослідження виявлено слова-маркери, що використовуються у медіаповідомленнях агресора, проведено контент-аналітичне дослідження українського інформаційного простору.
У роботі визначено роль медіаграмотності як одного з найефективніших інструментів у боротьбі з гібридними впливами та розроблено комплекс медійних заходів для формування громадської думки, інструкції з протидії проявам гібридної агресії та методичні рекомендації щодо інформаційної діяльності медійних та інших фахівців різних рівнів. Зокрема, створено програми з підвищення медіаграмотності дітей, молоді, громадськості: уроки з медіаграмотності для школярів; інтернет-ресурси з медіаграмотності для молоді; тренінги з протидії пропаганді для журналістів та громадських активістів. Також розроблено методичні рекомендації з удосконалення системи підготовки фахівців гуманітарної сфери та системи патріотичного виховання в Україні.
Для запобігання мимовільному відвідуванню сайтів, які містять антиукраїнський контент, розроблено додаток, який сигналізує користувачеві про наявність відповідного пропагандистського й сепаратистського матеріалу. З огляду на основну мету противника у досягненні смертельних для української державності змін у внутрішньо- і зовнішньополітичному курсі країни, розроблені інструменти асиметричної відповіді на гібридну агресію є запорукою національної безпеки та забезпечення сталого розвитку України.

ДолученняРозмір
Іконка PDF 2018_2937.pdf148.08 КБ