Розробка концепції системного підходу та обґрунтування ресурсозберігаючих способів освоєння підземного простору мегаполісів

Суть роботи полягає в урахуванні системних зв’язків природничих і техногенних факторів з факторами структурно-функціонального характеру, що суттєво змінюються при збільшенні масштабу освоєння підземного простору від окремих підземних споруд і локалізованого гірського масиву до багатофункціонального комплексу підземного міста та його мінливого геологічного середовища. Основний підхід ґрунтується на розумінні проблеми освоєння підземного простору міста, не як разового будівництва окремих підземних споруд, а як реалізації системної концепції й стратегічного плану розвитку підземної урбаністики мегаполіса, які відповідають тенденціям розвитку міста в майбутньому.

Проведений аналіз планування підземної урбаністики мегаполісів і обґрунтовані засади сталого розвитку на основі системного підходу. Запропонована природничо-технічна модель «геоурбанистика – геологічне середовище» як регуляційний інструмент системного планування й будівництва «підземного міста». Створена концепція системного підходу до освоєння підземного простору мегаполісу. Розроблена методика типізації та районування геологічного середовища мегаполісу, яка вперше оцінює територію за сприятливістю підземному будівництву. Виділені природничі й техногенні фактори впливу, пов’язані з просторовим положенням об’єктів в межах географічної інформаційної системи.

На основі розробленої методики проведене районування території для підземних об’єктів мілкого закладання в Шевченківському районі м. Києва (розмір ділянки 2х2 км). Створена методика морфологічного аналізу для оцінки ризиків підземного будівництва, розроблені морфологічні таблиці та схеми їх взаємозв’язків. Обґрунтована доцільність будівництва нових підземних комплексів і транспортних тунелів м. Києва. Розроблені ресурсозберігаючі способи: вентиляції автомобільних тунелів, кріплення виробок з резервуванням надійності, електрохімічного тампонажу гірських порід, формування вертикальних геотехнічних споруд вибухом у ґрунтовому масиві, анкер-бетонне безопалубне кріплення тунелів.

Районування Шевченківського району Києва за сприятливістю підземному будівництву (фрагмент)
ДолученняРозмір
Іконка PDF 2016_2856.pdf598.46 КБ